«Lahko se otresem vsega, kadar pišem, in moje žalosti izginejo, moj pogum se ponovno rodi.» Nekako tako je povedala. Anne Frank
Te besede Anne Frank (Junakinja) odlično izražajo jedro projekta Heroines: uporaba pisanja kot orodja za opolnomočenje žensk za premagovanje težkih in nasilnih situacij [1] ki na tak način postanejo …junakinje.
Toda, ali je res mogoče postati junakinja samo s pisanjem? Odgovor je pritrdilen, seveda je mogoče.
Slovar Cambridge opisuje junakinjo kot «žensko, ki jo občudujemo, ker je storila nekaj zelo pogumnega ali dosegla nekaj velikega«. Premagovanje nasilne situacije je resnično zelo pogumno in tudi nekaj velikega in težkega. Potemtakem je vsaka ženska, ki uspe preživeti, se ne preda in premaga diskriminatorne situacije, nastale na podlagi spola, brez dvoma junakinja.
Na žalost so ženske še vedno vsakodnevno izpostavljene nasilju in diskriminaciji na podlagi spola, toda za ženske, ki bodo sodelovale v tem projektu, je to tveganje izpostavljenosti še večje. To so ženske, ki živijo na podeželju in se soočajo tudi s težavami na področju duševnega zdravja. Tveganje trpljenja nasilja na podlagi spola zanje je 4-krat večje kot pri preostalih ženskah. 75% žensk z motnjami v duševnem zdravju je v svojem življenju doživelo nasilje na podlagi spola. [2]
Cilj tega projekta je podpreti ciljno skupino pri njihovem premagovanju in obvladovanju takšnih izkušenj ali situacij s pomočjo pisanja kot terapije, ki je resnično učinkovit pristop za opolnomočenje. Obstaja veliko raziskav, ki se ukvarjajo z učinki pisanja na duševno stanje posameznika in razpoloženje. Eno teh raziskav je opravil James Pennebaker: z eno skupino ljudi je 20 minut na dan izrazito pisal o nečem, kar vzbuja čustveni odziv, običajno o nečem travmatičnem ali vznemirjajočem; druga skupina pa je pisala o zadevah, s katerimi niso bili povezani. Kakšen je bil rezultat? Pri tistih, ki so pisali o vsakdanjih temah, ki niso povezane z emocijami ni bilo opaziti nobene razlike; pri tistih, ki so pisali ekspresivno, pa so zaznali manj obiskov zdravnika – dobesedno so se počutili bolje.
V projektu Heroines bomo prakticirali pisanje kot terapevtsko pristop za delo s in v skupinah, delili z drugimi ženskami občutke in čustva, tako da tematike ne bodo raziskovale same, ampak jih bodo podprle strokovne in svetovalne delavke ter druge ženske. Kot prednosti pisanja za dobro počutje so danes priznane zlasti večji občutek samozavesti, občutek ‘biti slišan’, opuščanje negativnih spominov in asociacij, zmožnosti biti znova radosten, sprejemanje lastne ranljivosti, obvladovanje stresa in občutek opolnomočenosti. Vse to bo v okviru projekta na voljo brezplačno, dostopno vsem in seveda brez negativnih stranskih učinkov !!
Torej, začnimo s pisanjem in … »Postanimo močne«!
Avtor María Carracedo, Fundación INTRAS
—
[1] Deklaracija ZN opisuje nasilje nad ženskami kot: ‘vsako dejanje nasilja na podlagi spola, ki ima za posledico ali bo verjetno povzročilo fizično, spolno ali psihološko škodo ali trpljenje žensk, vključno z grožnjami takih dejanj, prisile ali samovoljnega odvzema prostosti, ne glede na to, ali se pojavljajo v javnosti ali zasebnem življenju.’ Tak pomen prevzemamo tudi v okviru projekta HEROINES.
[2] Omenjeni podatki izhajajo iz raziskave, ki jih je izvedla FEDEAFES (Španska federacija združenj Družin in oseb z duševnimi boleznimi)“Investigación sobre violencia contra las mujeres con enfermedad mental“ (2017).
Deja una respuesta
Lo siento, debes estar conectado para publicar un comentario.